Suradnja škole s Udrugom za Down sindrom Osječko-baranjske županije i grada Osijeka
Autor: Adrijana Leko, 15. 2. 2023.

Svake se godine obilježava Svjetski dan osoba s Down sindromom kako bi se podigla svjesnost o potrebama i potaknulo otklanjanje bilo kakvih predrasuda o osobama s Down sindromom. Zato smo održali radionicu u našoj školi u suradnji s Udrugom za Down sindrom Osječko-baranjske županije i grada Osijeka. U srijedu, 15. veljače 2023.  ugostili  smo djecu iz spomenute udruge te smo održali kreativnu, sportsku i glazbenu radionicu.

Naši su se učenici u danima prije gostovanja djece s Down sindromom pripremali, gledajući PowerPoint prezentaciju, putem koje su saznali što je to Down sindrom te kako osobe s Down sindromom imaju jednake potrebe kao i svi mi, samo ih mogu zadovoljiti na neke druge načine u kojima im mi možemo pomoći. Naučili su da su osobe s Down sindromom dio naše zajednice i da ih treba ravnopravno prihvatiti. Osim toga, naši učenici produženog boravka su izradili posudice za cvijeće od gipsa. Kalupe su također sami izradili reciklirajući plastične čaše od jogurta koje su prethodno vrijedno sakupljali. Gotove posudice od gipsa su potom, zajedno s djecom s Down sindromom ukrasili te u njih posadili cvijeće. Iste su im učenici naše škole poklonili. Tijekom sportske i glazbene radionice, djeca s Down sindromom su s veseljem pokazala što znaju i mogu te svoja postignuća dijelila s ostalim učenicima.

Takva gostovanja potiču druženje i stvaranje pozitivnog školskog ozračja jer se međusobnim aktivnostima i druženjima stvaraju nova prijateljstva bez predrasuda. Ovakvim se izravnim aktivnostima i druženjima uči tolerancija i prihvaćanje koje su u današnjem svijetu često zanemarene, a to je jedan od ciljeva školskog obrazovanja.

U različitosti je ljepota i bogatstvo života.

učiteljice Ana Pšihistal i Adrijana Leko

Neke trenutke zabilježili smo fotografijom. Pogledajte ih u nastavku.

Made with Clipchamp