Autor: Goran Bebek, 25. 4. 2016.

U okviru projekta Moj zavičaj u prošlosti, treći razredi i njihove učiteljice Ljiljana Selak i Vesna Galić posjetili su Tvrđu. Sve ono što smo učili o prošlosti našega grada dobilo je novu dimenziju i postalo puno jasnije.

Prekrasne stare zgrade i  priča o jednom  generalu (von Beckersu), probudili su dječju maštu i vratili nas u vrijeme kada je Tvrđa bila vojna utvrda. Prolazio je njome i tramvaj sa konjskom zapregom, a u to vrijeme trg se nije vidio od zelenila.

Kroz Muzej Slavonije provela nas je muzejska pedagoginja Jesenka. Oduševio nas je Lapidarij gdje smo vidjeli što su nam to Rimljani ostavili. Vidjeli smo izložbu ručnih satova i prošli kroz nekoliko prostorija u kojima su izlošci nekadašnjih obrta i osječkih tvornica (Šibicara, OLT, Sloboda, Mara, Tekos, Slavonija, Mobilia, Kožara, Kandit, Saponia, Pivovara ...).  Tko nije čuo za Jadro keks, Plavi radion ili Osječko? Učenicima zanimljiva, a učiteljicama sjetna priča. Za sjećanje starijima, a mlađima da upoznaju i taj dio prošlosti svoga grada.