4.prosinca

Splet okolnosti povijesnog - geografskog razvoja pretvorio je kolijevku čovječanstva i nekad prostor razvijenih kultura, pjesme i plesa, u neka od najtužnijih mjesta na Zemlji. Granice koje su na karti Afrike su pridonijeli osiromašivanju Afrike. Afrika je na pozornici teritorijalnog prijepora, vjerske i nacionalne podjele,diktature vlastodržaca, ratova. Suočena je s nedostatkom hrane,siromaštvom i bolestima.

U Projektu škole za Afriku naglašavamo četvrtu godinu pozornosti naše škole  za pomoć onima kojima je potrebna.

2009./2010.,2011./2012.godine na edukativni način –gostima  (svećenicima tog podneblja )približili smo učenicima Život navedenog kontinenta. 2012./2013. , 2013./2014. Organizirali smo humanitarne večeri ,prodajne izložbe i  prikupljanje novčanog priloga.

I ove školske godine naša se škola uključila u Projekt. U listopadu 2013. počeli smo prikupljati novčana sredstva koja su već uplaćena na zadani račun.

Projekt je zajednička inicijativa UNICEF-a, Zaklade Nelsona Mendele i Hamburškog društva za promoviranje demokracije i  međunarodnog prava.

Ciljevi projekta su: promicanje demokracije i međunarodnog prava, učenje naše djece koliko je važno  obrazovanje za njihov život, razvijanje njihove odgovornosti, pravednosti i solidarnosti, pomoći našim učenicima da više cijene ono što imaju – dobre i dostupne škole i učitelje ,prikupljane novčanih sredstava za dostojanstveno školovanje djece drugog po veličini kontinenta na zemlji.

Humanitarna večer je srce koje kuca za Afriku  4.prosinca 2013. U 17 sati.

Ritmovi bubnjeva ,naših učenika najavili su toplinu i vapaj za crni kontinent. U programu su sudjelovali učenici Foruma za slobodu odgoja  čitajući tekstove –svjedočanstava djece : Medanite , Dingtu , Jemile , Abbe, Zenah kako im počinje dan i život u Africi i o ulozi obrazovanja u Etiopiji te prezentaciju koja je predstavila svjedočanstva.

O  djetinjstvu  poznatih  autora i prepoznatljivom ponašanju djece pretočenog u tekstu, predstavili su učenici, a pjevači kojih je bilo dvanaest, ukupno 60 sudionika, radosno su svojim glasovima plijenili pozornost posjetitelja.

Nakon  večeri  posjetitelji su posjetili prodajnu izložbu  gipsanih figurica i proizvoda od voća koje je pripremila ravnateljica Ljiljana Mance, mag.educ.paed.

Humanitarnu večer organizirala su:  voditeljica Anita Hršak,prof., i knjižničarka Mira Schmidt,prof.

U odabiru glazbenih priloga surađivala je prof. Sunčica Danko.

U programu sudjelovali su učitelji-voditelji slobodnih  aktivnosti ; prof. Irena Doležal ( dramska - viši razredi),prof. Lidije-Debeljak Miličević ,učit. Milka Jurčević( 6.b –Antu-Tun-rep ) učit. Vesna Galić( lutkari ) i učit. Vera Mirković  ( mali recitatori).te učenici pjevači ,svirači koji su ispunili  svojim glasovima, prostor škole i poslali poruku prijateljstva i dobrote.