Autor: Marija Purgar, 27. 10. 2023.

Projekt poticanja čitanja Od vrtića do škole, čitanje svi vole provodi se već niz godina u suradnji s djecom predškolskog uzrasta u Dječjem vrtiću Krijesnica u Osijeku. Koordinatorica projekta u našoj školi je knjižničarka Purgar u suradnji s učiteljicama razredne nastave Jurčević i Međugorac.

Kako bi se ostvarili ciljevi i ishodi projekta kao što su ovladavati temeljnim jezičnim djelatnostima govorenja i čitanja, razvijati aktivan rječnik i stjecati naviku i potrebu za čitanjem te otkrivati različite načine čitanja, recitiranja, dramatizacije i interpretacije tekstova primjerenih predškolskom i školskom uzrastu, organiziraju se redovni susreti predškolaca i školaraca.

Prvi susret u šk. god. 2023./24. bio je u četvrtak, 26. listopada 2023. u kojem su učenici 2.b razreda posjetili vrtić te pjesmom, plesom, čitanjem i prepričavanjem nastojali potaknuti predškolce da zavole priče i pjesme, odnosno knjige u kojima se one nalaze. "Veliki" su čitali "malima" bajku Ružno pače za koju su napravili poklon plakat s porukom Volimo i prihvaćamo jedni druge.

Ujedno smo obilježili i Mjesec hrvatske knjige posvećen prevoditeljima sa sloganom Nek' ti riječ ne bude strana(c)… naglasivši koliko su važni prevoditelji bez kojih bi nam strana književnost bila nedostupna.