Ne zaboravite, Vukovar!

Učenici četvrtih razreda i njihove učiteljice posjetili su Vukovar, Ovčaru, Ratnu bolnicu, Prvu crtu bojišnicu, Trpinjsku cestu, Borovo naselje i druga mjesta  na kojima su se vodile teške borbe  naših branitelja.

U jutarnjim satima učenici,osnovci,njihove učiteljice Ana Alagić, Vera Mirković, ravnateljica Ljiljana Mance,Mira Schmidt te branitelji Hrvoje Mađarević i Damir Buljević krenuli su putom sjećanja na ratne dane , vođene u Vukovaru i oko njega. Tijekom vožnje učenici su poslušali izvještaje Siniše Glavaševića iz opkoljenog Grada. Obilaskom Spomen doma Blage Zadre i zaustavljanjem na Trpinjskoj cesti, koja se pamti kao groblje tenkova, privučena je učenička pozornost. Možda je pokoja suza u oku pratila osjećaj koji je prožimao naša tijela.To je zaista sat povijesti i sadašnjosti. Ovi sati, nastavljeni su vožnjom pored skloništa Comerce-Borovo gdje su se sklonili mještani. Stigli smo u Vukovar i obišli Muzej ratne bolnice. Ušavši u prostore bolnice učenici su pogledali film o granatiranju Grada i iscrpljene mještane kako u plači ,noseći vrećice napuštaju voljene domove. To su bili trenuci tišine koja se pamti. Vožnjom po Prvoj crti bojišnice,  prisjećaju se naši branitelji ratnog puta kroz kukuruze –Spas. Posjetivši vojarnu 204. Vukovarske brigade, dječje oči pozorno su  razgledale ratne slike, oružje, slijed događanja opkoljenog   Grada. Put se nastavlja prema Veleprometu. Ovdje je bio sabirni centar razdvajanja, psihičkog, i fizičkog maltretiranja.Tišinu je prekidao glas voditelja, sjećajući se odvođenja ranjenika na put smrti. Na mjestu stratišu, molitvom i paljenjem svijeća pobuđeni su osjećaji svih sudionika ovog povijesnog putovanja. Na vukovarskom Memorijanom groblju učenici su položili vijenac za sve pale žrtve Domovinskog rata.  Nezaobilazno odredište odnosi se na crkvu sv.Filipa i Jakova.