Autor: Jasenka Domazet, 23. 11. 2022.

Učenici 4.a i 4.b razreda u pratnji njihovih učiteljica i gospodina Hrvoja Mađarevića posjetili  su grad Vukovar 23. studenog 2022. Gospodin Mađarević, vukovarski branitelj, upoznao je učenike s ratnom poviješću grada Vukovara i hrabrošću hrvatskih branitelja koji su gotovo tri mjeseca pružali otpor vojno nadmoćnijem neprijatelju. Prvo stajalište bila je Trpinjska cesta poznata kao groblje tenkova. U Spomen domu hrvatskih branitelja razgledali su kupolu tenka i saznali više o ulozi zapovjednika Blage Zadre i Marka Babića. U nastavku putovanja uputili su se u centar grada do bijeloga križa na ušću Vuke u Dunav koji je spomen na sve pale u obrani Vukovara i domovine. Zastali su ispred spomenika prvoga hrvatskoga predsjednika dr. Franje Tuđmana i jednoga od heroja obrane grada Jeana – Michela Nicoliera. Posjetili su i Memorijalno groblje žrtava domovinskog rata i Ovčaru gdje su zapalili svijeće u znak sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Osim ratne povijesti grada Vukovara učenici su imali priliku vidjeti prirodnu granicu Republike Hrvatske i Srbije, rijeku Dunav, granicu između Slavonije i Srijema na mostu preko rijeke Vuke te druga obilježja nizinskoga kraja Republike Hrvatske. Učenicima posebno zanimljiv bio je posjet  Muzeju vučedolske kulture i Vukovarskom vodotornju, simbolu hrvatskoga zajedništva.