Autor: Magdalena Hasija, 21. 3. 2022.

Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se 21. ožujka. Down sindrom kromosomski je poremećaj koji nastaje zbog viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri stanice. Datum 21. 3. odabran je kao dan obilježavanja kako bi se ukazalo na jedinstvenost utrostručenja ili trisomije 21. kromosoma. Tog dana prigodno se nose šarene rasparene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem čarapa upozorava se na poteškoće osoba s Down sindromom, potiče se na poboljšanje njihovog položaja i integraciju u društvo. Na taj način želi se ukazati na svijest o potrebama i mogućnostima osoba s Down sindromom. Učenici 1. b razreda s učiteljicom Ljiljanom Selak obilježili su taj dan zanimljivim aktivnostima. Razgovarali su o Down sindromu, pogledali PowerPoint prezentaciju te obukli šarene čarape.