POSJET VUKOVARU
Autor: Irena Doležal, 16. 11. 2018.

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara učenici 4.a i 4.b razreda posjetili su grad heroja. Terensku nastavu 13. studenoga 2018. godine organizirala je Udruga „Sinovi domovine“ pod pokroviteljstvom Grada Osijeka.

Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama krenuli putom sjećanja na ratne dane vođene u Vukovaru i oko njega. Prvo stajalište bila je Trpinjska cesta poznata pod nazivom „groblje tenkova“. Ispred Spomen doma hrvatskih branitelja, kojega su učenici imali prilike posjetiti, nalazi se tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadre - junaka grada Vukovara. U nastavku putovanja uputili su se do bijeloga križa na ušću Vuke u Dunav koji je spomen na sve pale u obrani Vukovara i cijele domovine. Zatim je uslijedio posjet crkvi sv. Filipa i Jakova u kojoj su imali prilike pogledati kratki dokumentarni film o stradanjima u vrijeme Domovinskog rata. Iz crkve su se zaputili prema vojnom muzeju gdje su razgledavali zbirku tenkova i vojne artiljerije, zbirku zrakoplova i simulirane bojišnice. Nastavak putovanja odveo ih je do Ovčare – mjesta masovnog pogubljenja civila gdje su zapaljene svijeće u znak zahvalnosti svima koji su dali život za domovinu. Svijeće su zapaljenje i na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata te su položeni vijenci. Upravo je ovim dostojanstvenim činom završen posjet gradu.

Prepuni dojmova, učenici su se zaputili prema Osijeku. Osjetili su veliki ponos na grad koji je stajao kao branik Hrvatske spominjući kako istina o velikoj tragediji Vukovara i njegovih branitelja nikada ne smije pasti u zaborav.

B. Grizelj