Četvrti razredi posjetili Hrvatski sabor i HRT
Autor: Goran Bebek, 28. 10. 2016.

Učenici četvrtih razreda u pratnji učiteljica Ljiljane Selak i Vesne Galić, 27.10.2016. bili su u Zagrebu.

Obišli su  znamenitosti glavnoga grada, nakon čega je slijedio posjet Hrvatskom saboru.

Kroz Sabor ih je provela voditeljica programa službe za građane, objašnjavajući učenicima temelje postojanja Hrvatskog sabora kao najviše zakonodavne vlasti  u Republici Hrvatskoj, njegovu funkciju, povijest i značaj. Posebno ih se dojmila dvorana Ante Starčević u kojoj se nalaze portreti svih dosadašnjih predsjednika Hrvatskog sabora. Tijekom obilaska na hodnicima su susreli nekoliko saborskih zastupnika, a za kraj su nazočili i sjednici  te su sa galerije promatrali i slušali raspravu naših saborskih zastupnika.

Pravo iznenađenje je uslijedilo po izlasku, kada smo na Markovu trgu sreli predsjednika Hrvatskog sabora, Božu Petrova. Vrlo srdačno i bez trunke razmišljanja, pristao je na zajedničko fotografiranje.

Posjet HRT-u bio je posebno zanimljiv i jedno veliko iskustvo koje je promijenilo naše doživljaje o televiziji. Na ulazu nas je dočekala gospođa Nada koja nas je ljubazno provela kroz prostore HRT-a. Upoznala nas je s općim informacijama o povijesti i djelatnostima  HRT-a, pokazala gotovo svaki studio i otkrila fascinantne zanimljivosti koje ćemo dugo pamtiti. Provela nas gotovo cijelom zgradom i studijima u kojima se snimaju različite emisije koje se emitiraju na HRT-u (Dnevnik, Dobro jutro Hrvatska, kviz Potjera, TV vrtić, Ples sa zvijezdama, The Voice i druge).

Posebno nas se dojmila izvanredna tehnika i rasvjeta, činilo nam se kao da smo u jednom velikom svemirskom brodu. Ovdje smo konačno saznali što je blesimetar (Zašto bi tv voditelji  morali učiti tekst napamet?).

Na licu mjesta smo vidjeli prijenos slike (studio, kamera, tv)

U svakom slučaju, poslije ovog posjeta, nijednu emisiju nećemo gledati na isti način kao do sada. Uvijek ćemo se sjetiti „zelene sobe“ (u kojoj nastaje sve što poželite), ''gluhe sobe,'' (najtiše mjesto na svijetu), kamera, reflektora  i 32 km dugačkih hodnika.

Vrijeme je bilo lijepo, pa nas je vodič Bero za kraj poveo na Bundek. Tu smo uživali u svježem zraku, okrijepili se i zabavili.

U Zagrebu smo puno toga vidjeli, naučili, doživjeli i zabavili se. Proveli smo jedan prekrasan dan koji ćemo dugo pamtiti.