U četvrtak, 23. svibnja 2024., naši učenici drugih i trećih razreda sa svojim učiteljicama, asistentima i knjižničarkom posjetili su 2. Panonski festival knjige koji se održava u dvorani Gradski vrt. Posjet je započeo u dječjem kutku gdje su učenici slušali priču iznenađenja "Ovca koja je bila svoja". Priču su čitale djelatnice Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek, a glavni lik, Olivija, kreativna i talentirana ovčica koja otvoreno pokazuje svoje stavove, inspirirala je prisutne svojim hrabrim i odvažnim pristupom životu.
Jedan od zanimljivijih dijelova posjeta bio je susret sa Zoranom Vakulom, poznatim meteorologom, koji je pradstavio svoj serijal Vremenaste priče. Učenici su ga zaintererirano slušali i podsjetili se meteoroloških fenomena: kako napraviti svoj oblak ili izgovoriti naziv olujnog oblaka i dr.
Više o posjetu i druženju s g. Vakulom i fotografije pogledajte pod Opširnije.
Marija Purgar, prof. hrv. jez. i dipl.knjiž.
– Kako napraviti svoj oblak: Zoran je objasnio da oblak možemo vidjeti kada izdahnemo na hladnom vremenu, što je ustvari nakupina vodene pare.
– Kako nastaje duga: duga nastaje kada sunčeva svjetlost prolazi kroz kapljice vode u zraku.
– Olujni oblak ili Cumulonimbus: Zoran nas je naučio kako izgovoriti naziv za olujni oblak koji donosi munje i grmljavinu.
– Munje i grmljavina: prvo se vidi svjetlo munje jer svjetlost putuje brže od zvuka, a zvuk grmljavine dolazi nekoliko sekundi kasnije. Npr. ako čujemo grmljavinu 6-7 sekundi nakon što vidimo munju, to znači da olujni oblak nije blizu nas.
– Sigurnost tijekom oluje: najbolje je čučnuti na zemlju da nas ne udari grom, izbjegavati stajanje ispod drveća, udaljiti se od prozora, računala, laptopa i televizora kada smo u kući.
– Zašto pada kiša: Zoran je objasnio da oblaci postanu preteški od nošenja vodene pare te voda pada u obliku kiše.
– Kako nastaje snijeg: snježne pahuljice nastaju kada se sitne čestice vodene pare zbog hladnoće pretvore u ledene kristaliće koji se spajaju u pahulje ili pahuljetine.
Uz edukativni dio, učenici su imali priliku kupiti knjige za sebe ili kao poklon, što je dodatno obogatilo njihovo iskustvo na festivalu.
Ovaj posjet bio je edukativan i zabavan za naše učenike, pružajući im priliku da uče izvan učionice.Program je bio osmišljen kako bismo potaknuli ljubav prema čitanju i knjigama kod naših učenika. Zahvaljujemo organizatorima 2. Panonskog festivala knjige i radujemo se sljedećoj prilici za sudjelovanje!
dr. sc. Marija Purgar, prof. i dipl. knjiž.