« Ožujak 2024 »

Autor: Jasenka Domazet, 27. 12. 2017.

Učenici 3. a i 3. b razreda i njihove učiteljice Đenana Omeragić- Gatara i Jasenka Domazet ove su godine sudjelovali u međuškolskom projektu Čestitamo Božić vršnjacima diljem Hrvatske. Pozivu na sudjelovanje u ovom projektu koji su osmislile učiteljice Brankica Habuzin i Helga Vreš iz OŠ Dubrava rado smo se odazvali jer smo vjerovali  u svrhu i ciljeve ovoga projekta.

Svrha je projekta na poseban i drukčiji način sudjelovati u (danas već zastarjelim) božićnim tradicijskim običajima-izradi, pisanju i slanju božićne čestitke čime bismo učenicima približiti komunikaciju s drugom osobom pisanim putem. Projekt se odvijao u nekoliko etapa kroz koje smo, pripremajući zanimljive i poticajne zadatke koji će pratiti sam proces razmjene božićnih čestitki, učenike motivirali za što originalnije i uspješnije radove.

Prvo su učenici na satu Likovne kulture izrađivali božićne čestitke. Zatim smo na satu Hrvatskoga jezika ponovili kako se piše čestitka i istu oblikovali svatko za učenika iz OŠ Dubrava čije je ime izvukao iz kutije.

Druga etapa bila je slanje čestitki. Otišli smo do obližnjeg poštanskog ureda, kupili poštanske markice, polijepili ih na kuverte i poslali učenicima u nadi da ćemo što prije primiti njihove. Dogovarajući suradnju s učiteljicama, razmijenile smo učeničke adrese kako bi učenici čestitke iščekivali u vlastitom domu u želji da  time još više povećamo napetosti iščekivanja.

Treća etapa odvijala se nakon što su svi učenici primili čestitke. Na Satu razrednika organizirali smo Božićnu čajanku na kojoj su učenici uz pozadinsku božićnu glazbu i u božićnom ozračju, čitali svoje čestitke drugim učenicima. Učenici su rado komentirali tekst čestitki i veselili se ako je netko napisao čestitku istoj osobi od koje je čestitku primio. Na satu Prirode i društva, koristeći Google kartu pronašli smo gdje se nalazi Dubrava i OŠ Dubrava. Proučili smo u kojem se zavičaju smjestila i nagađali kakav bi mogao biti život u tome mjestu.

Sudjelovanjem u ovome projektu započeli smo suradnju s jednom, do sada, nama „nepoznatom“ školom, proširili vršnjačka poznanstva i širili duh Božića među svim sudionicima.