Autor: Jasenka Domazet, 12. 11. 2017.

Učenici 4.a i 4.b razreda posjetili  su grad Vukovar u povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. Putovanje je organizirala Udruga "Sinovi domovine" pod pokroviteljstvom Grada Osijeka i ostvareno je 8. studenoga. Na put su krenuli u pratnji predsjednika udruge Ivana Šoltića, tajnika Ivana Pivca i vukovarskoga branitelja Hrvoja Mađarevića kao voditelja. Na putu prema odredištu učenici su upoznati s poviješću grada Vukovara, slušali su domoljubne pjesme i potresna izvješća ratnoga izvjestitelja Siniše Glavaševića. Prva postaja bila je Trpinjska cesta poznata kao groblje tenkova, a na jednoga, učenici su se s veseljem popeli i fotografirali za uspomenu. U Spomen domu hrvatskih branitelja razgledali su kupolu tenka i saznali da je prije 26 godina izvršena agresija na miroljubive stanovnike grada. U Crkvi sv. Filipa i Jakova učenici su gledali dokumentarni film o stradanju Vukovara. Spoznali su ulogu herojskoga grada u obrani domovine. Nastavak putovanja odveo ih je do vojnoga muzeja. Bojnik Petar Ćavar pričao je o hrabrosti hrvatskih branitelja koji su pružili otpor vojno nadmoćnijem neprijatelju i gotovo tri mjeseca branili svoj grad. Nakon toga uslijedio je posjet Ovčari na kojoj se dogodilo masovno pogubljenje ranjenika, osoblja bolnice i branitelja. Zapaljene su svijeće u znak pijeteta prema svima koji su dali svoje živote za slobodu svih nas. Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata položeni su vijenci i zapaljene svijeće za sve žrtve. Učenici i njihovi pratitelji uputili su se do bijeloga križa na ušću Vuke u Dunav koji je spomen na sve žrtve koje su pale u obrani Vukovara i cijele domovine. Sudionici putovanja zastali su ispred spomenika prvoga hrvatskoga predsjednika dr. Franje Tuđmana i jednoga od heroja obrane grada Jeana – Michela Nicoliera. Prepuni dojmova učenici su krenuli prema Osijeku. U tijeku putovanja provedena je provjera znanja iz koje su svi zaslužili čistu peticu. Za domaću zadaću svi će zapaliti svijeću uoči Dana sjećanja, 18. studenoga. Učiteljice Božica Međugorac i Milka Jurčević uputile su zahvalu Udruzi "Sinovi domovine" uz obećanje da se nikada ne zaboravi Vukovar.