Autor: Marija Purgar, 31. 5. 2022.

U okviru ovogodišnjeg Festivala znanosti 2022. godine s temom 'Život' učenici OŠ "Grigor Vitez " pod mentorstvom dr. sc. Marije Purgar, stručne suradnice knjižničarke, sudjelovali su interaktivnim predavanjem "In memoriam Franjo Krežma : život posvećen umjetnosti".

Tema predavanja izabrana je kao tribute to 160 godina od rođenja poznatog osječkog violinista i skladatelja Franje Krežme (1862.-2022.). Nakon što su učenici 5.b razreda detaljnije upoznati s Krežminim životom i stvaralaštvom  kroz predavanje i kviz te njegovim spomenikom u središtu Osijeka, koji je izgradio poznati kipar Vanja Radauš, odlučili su pokrenuti peticiju/prijedlog za popravak glazbene kutije koja se nalazi uz spomenik i iz koje se mogla čuti Krežmina skladba Scherzino. Predavanje je naknadno održano i u 5.a razredu.

Nadamo se da će naša predstavnica (Magdalena Leskur) u Dječjem vijeću Grada Osijeka prenijeti poruku gradonačelniku Radić i Gradskoj upravi Grada Osijeka te da će podržati učeničku građansku inicijativu te osposobiti rad glazbene kutije na radost svih prolaznika.