« Ožujak 2024 »

Otvorenje izložbe okupilo puno roditelja i učenika
Autor: Marija Purgar, 13. 11. 2019.

Dan hrvatskih knjižnica i Mjesec hrvatske knjige obilježili smo u ponedjeljak, 11. studenog 2019. otvorenjem izložbe čitateljskih bilježnica naših učenika i književnom tribinom za javnost o važnosti čitanja u Ogranku Jug II Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku.

U prepunoj knjižnici okupili su se naši učenici 1. 3. i 4. razreda, njihovi roditelji i učiteljice koji su zajedno sa školskom knjižničarkom provodili projekt poticanja čitanja Čitateljski izazov: 21 dan čitanja naglas. Video možete pogledati ovdje.

Nakon što je voditeljica projekta knjižničarka Purgar pustila kratki film o čitanju u Produženom boravku, doc. dr. sc. Ivana Martinović s Filozofskog falukteta u Osijeku govorila je o važnosti čitanja te o titrajima svjetla u mozgu osobe koja čita. Profesorica je istaknula prednosti čitanja naglas djeci od ranog doba i karakteristikama kvalitetnih slikovnica, odnosno o njihovoj jezičnoj, literarnoj, pedagoškoj i estetskoj vrijednosti.

Iz razgovora s djecom i roditeljima saznali smo tko čita više, mame ili tate te kako odabrati dobre slikovnice i knjige. Učenici 4.a i 4. b razreda pročitali su svoje dojmove o provedenom projektu. Gotovo svi su izrazili želju za sličnim budućim projektima poticanja čitanja u školi i obitelji.

Pri kraju našeg druženja kolegica Marija Bratonja predstavila je svoj blog Mali čitači, koji je upravo pokrenula s ciljem da pomogne mamama, tatama, bakama, djedovima (a i samim malim čitateljima koji uživaju u čitanju) odabrati i čitati divne slikovnice i knjige za djecu i mlade.

I što reći za kraj?! Puna knjižnica! Puno srce!

Hvala svima na sudjelovanju i dolasku!

Marija Purgar