Održana prva poslijeratna "Vitezijada"
Autor: Davor Buljan, 20. 6. 2017.

Dana 6. lipnja 2017. u organizaciji OŠ Grigora Viteza u Poljani održana je prva poslijeratna  „Vitezijada“, okupljanje hrvatskih škola koje nose ime Grigora Viteza. I naša je škola bila jedna od pet škola koje su sudjelovale. Uz pedesetak naših učenika i voditelja, isto toliko ih je došlo iz Okučana, Zagreba, Svetog Ivana Žabno i domaćina Poljane. Posebna je gošća bila kći Grigora Viteza Olga Vitez-Babić.

Naše putovanje započelo je već  u ranim jutarnjim satima, a trajalo sve do potkraj dana. Na početku  jednodnevnog druženja, domaćini su nas ugostili i primili u svoje školske prostore. Iako smo malo kasnili, s programom smo počeli na vrijeme. U deset sati  pozdravnim govorom gospodina Tibora Nagyja, ravnatelja škole domaćina, počeo je kulturno-umjetnički program na kojem su dodijeljene nagrade za najbolje likovne i literarne radove. Naš učenik 7.a razreda, Ivan Leskur dobio je prigodan dar za svoj literarni rad Otvori prozor sreći (mentorica Lidija Debeljak-Miličević), dok su učenice Maja Klaić i Sara Vida, 8.a,  također bile nagrađene, ali za svoje likovne radove (mentorica Anđelika Ćosić). Dramska skupina naše škole pod vodstvom mentorice Irene Doležal predstavila se igrokazom Romeo i Julija uz pjesmu, ples, recitaciju i glumu ostalih škola sudionica. Svima je cilj bio prikazati najbolje radove svoje škole na teme nadahnute poznatim stihovima pjesnika Grigora Viteza. Školu su, pod vodstvom mentora Damira Vondraka, predstavljali  i naši ponajbolji sportaši. Dječaci su u nogometu osvojili  4. mjesto, a djevojčice 2. mjesto.  U kategoriji Atletika 7. i 8. razred – djevojčice Helena Hajduković-Baletić  osvojila je 2. mjesto ; u kategoriji Atletika – dječaci 5. i 6. razred Luka Kurtović osvojio je 2. mjesto, dok je  u kategoriji Atletika - 7. i 8. razred 2. mjesto osvojio Bruno Tompa, a 3. mjesto Dorijan Senaši.

Nakon središnje svečanosti i sportskih natjecanja uslijedio je ručak, a potom smo obišli grad Lipik turističkim vlakićem. Obilazak malenoga grada označio je završetak našega velikog dana.  –Između ravnatelja dogovoreno je kako će se Vitezijada održavati svake dvije godine – na kraju nam je rekao ravnatelj Hrvoje Brod.

Iako iscrpljeni, pri povratku kući ludo smo se zabavljali. Bilo je tu glazbe, smijeha, ali i ljubavnih drama. Presretni smo što smo imali prilike uživati u predivnom danu s novim prijateljima u drugačijem okruženju te biti dio velikog susreta za sve nas koji pripadamo istom imenu škole. Razlikuju nas samo mjesta odakle dolazimo.

Dunja Ivanović, 7.b