« Ožujak 2024 »

ROBOTIKA, BUDUĆNOST U SADŠNJOSTI!
Autor: Goran Bebek, 9. 3. 2017.

Institut za Razvoj i Inovativost Mladih (IRIM), čija je misija sadržana upravo u samom imenu, polazi od toga kako robotiku i automatiku približiti što većem  broju učenika. Napredak tehologije i nova tehnološka dostignuća dovela su do toga da tehnološke barijere postaju lako savladive. Suradnju s IRIM-om prepoznala je i naša škola, gdje učenici zajedno s učiteljem fizike Gordanom Paradžikom svakodnevno istražuju i unapređuju nova znanja upravo na području robotike. Učenicima je nova aktivnost vrlo zanimljiva i rado sudjeluju na natjecanjima koja se održavaju  jednom u mjesecu.

Jedan od projekata upravo ovoga instituta  je Croatian Makers liga, pokrenuta 2014. godine koja za kraljnji cilj ima široko uključivanje robotike i automatike u edukciju u osnovnim školama diljem Hrvatske. Svi sudionici Makers lige dobivaju svoje robote na posudbu (kasnije i u trajno vlasništvo) te na platformi  mBot ulaze u zanimljiv svijet robotike. Makers liga provodi i natjecanja u dvije kategorije:  1.-5. razreda te  6.-8. ,u kojima na mjesečnoj bazi, kako je prethodno navedeno sudjeluju i naši učenici. Croatian Makers liga trenutno broji oko 360 škola i preko 8000 učenika. Interes je stoga  u velikom porastu.

Naša škola  dobila je vrijednu donaciju  BBC- micro bitova u sklopu STEM (Znanost, tehnologija, inžinjerstvo i matematika)  područja . BBC-mikro setovi nude mogućnost korištenja i mogućnost bežičnog spajanja te omogućuju korištenje na razne načine u školama, uključujući i standardne predmete kurikuluma kao što su kemija, biologija, matematika, glazbeni i likovni odgoj i informatika.

Napredak tehnologije potiče napredak društva pa tako ukorak s vremenom robotika postaje dijelom naše svakodnevice. Zanimljiv pristup radu, otkrivanje novih  činjenica o područjima robotike svakako će privući još veći broj učenika na ovu novu izvannastavnu aktivnost. (I.D.)