POSJET OSMIH RAZREDA VUKOVARU
Autor: Goran Bebek, 5. 10. 2016.

U sklopu projekta  RH „ Posjet osmih razreda Vukovaru“,  učenici  8.a i 8.b u pratnji učiteljice povijesti Anite Hršak i razrednica  Snježane Dumančić i Irene Doležal posjetili su Vukovar  u  sklopu dvodnevne terenske nastave.  Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“  jest učenike osmih razreda kroz dvodnevne posjete Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta- Povijest. Učenici su prvoga dana posjetili  Muzej vučedolske kulutre, koji je odnedavna proglašen jednim od deset najboljih europskih muzeja i prisustvovali edukativnom i zanimljivom predavanju te su također posjetili i Gradski muzej Vukovar.  Tijekom šetnje gradom upoznali su se s jezgrom Vukovara i njegovom povijesti te vidjeli vukovarski Vodotoranj, simbol otpora u Domovinskome ratu.

U vukovarskoj vojarni za učenike je organizirano predavanje „ Domovinski rat“ i „ Bitka za Vukovar“ nakon čega su učenici smješteni u novoizgrađeni Hostel „ Dubrovnik“.

Drugoga dana svoga boravka u Vukovaru učenici su, u pratnji svojih učiteljica, posjetili  mjesta posebnog pijeteta, kao što su Vukovarka bolnica, Memorijalno groblje, Masovna grobnica na Ovčari, kao i sam Spomen- dom Ovčara gdje su učenici s posebnim poštovanjem slušali kratka predavnja i zapalili svijeće u znak sjećanja na žrtve Vukovara. Učenici su posjetili i Trpinjsku cestu i Spomen- dom hrvatskih branitelja na kojemu su zapalili svijeće. Za sam kraj boravka za učenike je organizirana Škola mira i Kviz za učenike osmih razreda, na kojemu su se natjecale i učenice Klara Carević i Sara Gross. Ministarstvo branitelja  financiralo je  smještaj, prijevoz i prehranu za sve učenike  kako bi  svi sudjelovali u projektu i učili o vrijednostima Domovinskoga rata, koji se nikada ne bi trebao zaboraviti. (I.D.)